Odprtje gostujoče razstave Utrinki vzhodnoazijske umetnosti – Skuškova zbirka

Razstava je na ogled na stenah stopnišča na fakulteti.

Razstava je na ogled na stenah stopnišča na fakulteti.

Na Filozofski fakulteti smo 7. januarja odprli gostujočo panojsko razstavo Utrinki vzhodnoazijske umetnosti – Skuškova zbirka. Razstava bo na ogled do 30. junija 2025.

Razstava fotografij Blaža Verbiča, ki je bila poleti 2024 na ogled na Krakovskem nasipu v Ljubljani, predstavlja fotografije očarljivih detajlov mojstrovin iz Skuškove zbirke, ki si jih lahko v živo ogledate na razstavi Azija sredi Ljubljane: Življenje Skuškove zbirke v Slovenskem etnografskem muzeju (SEM) vse do konca avgusta 2025. Razstava je nastala v okviru projekta Življenje Skuškove zbirke: od dnevne sobe do virtualnega muzeja, ki ga vodi ZRS Koper, Oddelek za azijske študije Filozofske fakultete pa sodeluje kot partnerska institucija.

Razburljiva zgodba zbirke se je začela pred dobrimi sto leti, ko se je avstro-ogrski mornariški oficir Ivan Skušek ml. ob začetku prve svetovne vojne znašel na severnem Kitajskem, kjer je ostal vse do leta 1920. Z ženo Japonko Tsuneko Kondō Kawase sta v 75 velikih zabojih s seboj pripeljala zbirko izjemnih vzhodnoazijskih predmetov. Želela sta ustanoviti muzej azijskih kultur, vendar tega nista uspela uresničiti. Edinstveno zbirko sta zato razstavila kar v svojem stanovanju, z njo živela in jo razkazovala gostom. Danes zbirko hrani SEM. Gre za največjo zbirko vzhodnoazijskih predmetov v Sloveniji. Na ogled so imenitni predmeti, na primer maketa kitajske stavbe, ki so jo nedavno sestavili strokovnjaki iz Muzeja cesarskih palač iz Prepovedanega mesta v Pekingu, rekonstrukcija dnevne sobe Skuškov z izbranimi kosi rezljanega pohištva, izdelki iz porcelana, budistični kipci, svilena vezena oblačila, glasbila in številne skrivnostne muzealije.

SEM v sodelovanju z Oddelkom za azijske študije Filozofske fakultete Univerze v Ljubljani in ZRS Koper. Razstava je del Leta dediščine na FF.

Zadnje novice

Conference ASMOSIA XIV: call for papers

Amosia XIV

“DOCUMENTING COPTIC MONASTIC HERITAGE” PROJECT

Matjaž Kačičnik 2018 © Endangered Hermitages Project = Documenting Coptic Monastic Heritage Project

Reception for International Students at the Faculty of Arts and at the University of Ljubljana (two separate events)