Mednarodne parlamentarne štipendije nemškega parlamenta

Nemški zvezni parlament že več let podeljuje Mednarodne parlamentarne štipendije (IPS) za mlade absolvente visokih šol. Le-ti naj bi dobili priložnost, da spoznajo nemški parlamentarni sistem v teoriji in praksi. Slovenija se je tega programa prvič udeležila leta 2001.

Naslednji program, ki se bo izvajal v sodelovanju s Humboldt univerzo v Berlinu, s Svobodno univerzo v Berlinu in Tehniško univerzo v Berlinu, se bo začel 01. marca 2022 in končal 31. julija 2022. Ponudba je namenjena absolventom visokih šol, katerih cilj je dejavnost v javnem življenju Slovenije in ki ob začetku programa niso starejši od 30 let. Razen tega morajo kandidati razpolagati z zelo dobrim znanjem nemškega jezika. Programa se bo udeležilo ca. 120 oseb iz 44 držav.

Udeleženke/ci bodo iz sredstev Nemškega zveznega parlamenta prejemali mesečno štipendijo v višini 500,-- evrov. Dodatno bodo kriti stroški za študentsko zdravstveno zavarovanje v primeru nezgode in za zavarovanje odgovornosti. Poleg tega bo zagotovljeno brezplačno bivanje ali – v primeru lastne nastanitve – dodatek za kritje stroškov bivanja v višini 300 evrov mesečno. Stroški prihoda in odhoda v Berlin oz. iz Berlina bodo povrnjeni.

Na spletni strani Nemškega zveznega parlamenta www.bundestag.de/ips lahko interesenti med regionalno specifičnimi informacijami v zvezi z IPS najdejo obrazce za prijavo in osebnostne vprašalnike kakor tudi druge informacije.

Pogoji za kandidate so naslednji:

• slovensko državljanstvo
  • zaključen univerzitetni študij
  • zelo dobro znanje nemškega jezika
  • poznavanje nemške politike, družbe in zgodovine
  • mlajši od 30 let ob nastopu štipendije

Zadnji rok za prijavo je 31. julij 2021.

Iz Republike Slovenije se lahko – kot v preteklosti – programa udeležijo trije štipendisti.
Predhodni izbor kandidatov bo izvedlo nemško veleposlaništvo. Nemškemu zveznemu parlamentu je nato treba predlagati osem kandidatov.

Zaključni izbirni razgovori z nemško komisijo so predvideni jeseni 2021.

Priloga:

Boštjan Rogelj

Poziv za prijavo najboljših diplomskih in magistrskih del

Govorilne ure

Sprememba GU Tanja Žigon

Poletna šola »Klimatske spremembe: globalna okoljska politika in izzivi«

Čestitke red. prof. dr. Mojci Schlamberger Brezar ob izvolitvi za dekanjo Filozofske fakultete UL

Poletna šola: Klimatske spremembe: globalna okoljska politika in izzivi

Oddelek za umetnostno zgodovino

Izbirne vsebine za 2. stopnjo v letu 2021/2022 (seminarji in izbrana poglavja)