Janko Kos in slovenska primerjalna književnost

Urednik: Tone Smolej
Pričujoča knjiga iz zbirke Historia facultatis je posvečena zaslužnemu profesorju Univerze v Ljubljani Janku Kosu. Rodil se je dobro desetletje po ustanovitvi Filozofske fakultete in le nekaj let po prvih predavanjih iz primerjalne književnosti, od objave njegovega prvega članka, zapisa v Mladinski reviji, pa bo letos, ko ima profesor v tisku kar dve obsežni razpravi, minilo petinsedemdeset let. Knjigo smo najprej snovali kot klasičen ≫festschrift≪, s katerim smo želeli počastiti profesorjevo devetdesetletnico, a se je prvotni načrt zaradi različnih razlogov spremenil. Sčasoma se je izoblikovala pričujoča monografija o življenju in delu enega od utemeljiteljev slovenske primerjalne književnosti. Posamezna poglavja so prispevali nekdanji profesorjevi študenti, doktorandi, asistenti, nasledniki na katedri, predvsem pa njegovi učenci. V poglavjih so obravnavali tista profesorjeva znanstvena področja, ki so tudi njim blizu, kar pomeni, da so njihove razprave nekakšen dialog z Jankom Kosom.

Leto izida: 2023

Tip vezave: Trda vezava

Zbirka: Historia facultatis

14. 05. 2024