Pogled s Krvavca

Pedagoška enota za šport

Alpsko Smučanje med študenti UL: šport, ki povezuje gibanje, naravo in socialno okolje študentov

Alpsko Smučanje med študenti UL: šport, ki povezuje gibanje, naravo in socialno okolje študentov 

Aleš Močnik

Uvod

Smučanje je že stoletja eden najpomembnejših zimskih športov, ki omogoča uživanje v gibanju na svežem zraku. Danes se ta šport ne odvija zgolj v visokogorskih območjih, ampak postaja dostopen tudi na umetnih smučiščih. Kljub raznovrstnim priložnostim za rekreacijo v naravi pa opažamo trend upadanja števila aktivnih smučarjev, še posebej med mladimi, kar je pogosto povezano z naraščajočimi stroški in spremembami življenjskih slogov. Ta članek se osredotoča na pomen smučanja kot oblike rekreacije v naravi in na njegovo vlogo pri spodbujanju zdravega življenjskega sloga.

Smučanje kot oblika rekreacije

Smučanje spada med aerobne športe, pri katerih telo porablja velike količine energije, kar ugodno vpliva na kardiovaskularni sistem. Obenem vključuje večje mišične skupine, kar povečuje moč, vzdržljivost in ravnotežje. Ena največjih prednosti smučanja pa je njegovo naravno okolje – svež zrak, tišina in lepota zasneženih pokrajin ugodno vplivajo na mentalno zdravje in sproščanje.

Raziskave kažejo, da aktivnosti v naravi, vključno s smučanjem, povečujejo raven hormona sreče (serotonina) in zmanjšujejo raven stresa (Lee in kol., 2015). To potrjuje tudi priljubljenost smučarskih destinacij, kot je Krvavec, ki ponujajo edinstveno kombinacijo športa in sprostitve.

Izzivi in ovire za smučarje

V zadnjih letih opažamo trend upadanja števila aktivnih smučarjev, kar lahko pripišemo več dejavnikom. Med njimi so najpogostejši:

  • Povišanje cen smučarskih kart: Smučanje postaja vse dražja dejavnost, še posebej za mlade in študente, ki si težje privoščijo večdnevno smuko.
  • Spremembe v vremenskih razmerah: Podnebne spremembe zmanjšujejo število dni s kakovostnimi snežnimi pogoji, kar povečuje stroške tehničnega zasneževanja.
  • Življenjski slog: Digitalizacija in sedeči način življenja zmanjšujeta motivacijo za telesno aktivnost na prostem.

Kljub tem izzivom pa smučarski klubi in organizacije, kot je Univerza v Ljubljani, še naprej spodbujajo mlade k aktivnemu udejstvovanju.

Pomen gibanja v naravi

Gibanje v naravi ima številne koristi za posameznika. Poleg izboljšanja fizične kondicije ima močan vpliv na mentalno zdravje. Študije (Pretty in kol., 2005) potrjujejo, da bivanje v naravnem okolju zmanjšuje tesnobo in depresijo. Narava spodbuja občutek svobode, povezanosti in samozavesti, kar je še posebej pomembno za mlade generacije.

Smučanje kot šport povezuje vse te vidike. Vključuje tako fizično obremenitev kot tudi meditativni učinek narave, kar ga postavlja med najbolj celovite oblike rekreacije.

Študentje Univerze v Ljubljani redno obiskujejo alpsko smučanje na smučišču Krvavec, vendar je zanimanje za to priljubljeno dejavnost z leti rahlo upadlo. Glavni razlogi so povezani s stroški, saj so cene smučarskih vozovnic, opreme in prevoza postale za mnoge študente prevelik finančni zalogaj. Pred 15 leti je cena smučarske karte za študente Univerze v Ljubljani znašala le 10 evrov, danes pa je ta cena že 25 evrov, z napovedmi za nadaljnje podražitve. Kljub temu Univerza v Ljubljani  in ŠOU Ljubljana še vedno spodbujata študente k smučanju s subvencioniranimi kartami ter začetnimi in nadaljevalnimi tečaji pod okriljem predavateljev športne vzgoje na Filozofski fakulteti. S temi ukrepi se trudijo ohranjati tradicijo alpskega smučanja med študenti in jim omogočiti dostop do tega zimskega športa.

Zaključek

Smučanje je več kot le šport – je oblika rekreacije, ki povezuje telo, um in naravo. Kljub izzivom, s katerimi se sooča, ostaja ključno pri spodbujanju zdravega življenjskega sloga. Potrebni so dodatni ukrepi, da bi smučanje približali širši populaciji, predvsem mladim. To vključuje dostopnejše cene kart, boljše promocijske kampanje in spodbujanje gibanja v naravi kot dela vsakdanjega življenja.

Viri

1. Lee, J., Park, B.-J., Tsunetsugu, Y., Kagawa, T., & Miyazaki, Y. (2015). The restorative effects of viewing real forest landscapes: Based on a comparison with urban landscapes. Scandinavian Journal of Forest Research, 29(6), 613–620.

2. Pretty, J., Peacock, J., Sellens, M., & Griffin, M. (2005). The mental and physical health outcomes of green exercise. International Journal of Environmental Health Research, 15(5), 319–337.

3. Slovenska smučarska zveza. (2024). Poročilo o smučarskih trendih v Sloveniji. Dostopno na: https://www.slovenska-smucarska-zveza.si.

4. Krvavec. (2024). Cenik smučarskih kart. Dostopno na: https://www.rtc-krvavec.si.