Ekskurzija na Šilentabor z okolico

Udeleženci ekskurzije (foto: Rok Dovjak)

7. maja so v okviru Historične geografije in Izbranih poglavij iz zgodovine JV Evrope v zgodnjem novem veku izvedli ekskurzijo na Šilentabor z okolico, kjer so spoznavali zgodnjenovoveško in starejšo gospodarsko, socialno, okoljsko in vojaško zgodovino habsburškega jugozahoda ozemlja današnje Slovenije v širšem kontekstu. Seznanili so se s temeljnimi značilnostmi zgodnjenovoveškega Šilentabora v kontekstu osmanskih vpadov in habsburško beneških vojn, primerjali zgodnjenovoveško rabo tal s tisto v pozni prazgodovini, spoznali agrarno in okoljsko zgodovino transhumantne paše v širšem sredozemskem kontekstu, terenske preostanke nekdanjega kmetovanja v Velikem Zagorskem jezeru, zgodnjenovoveški promet in trgovino na srednje razdalje na primeru ceste z Reke v notranjost in povezav prek Javornikov ter uživali na pašnikih polnih cvetočih orhidej in v družbi gostoljubnih domačinov.

Javna promocija doktoric in doktorjev znanosti Univerze v Ljubljani

Doktorice in doktorji znanosti s Filozofske fakultete (foto: Bor Slana/STA)

Podelitev nagrad Lirikonov zlát 2024 za vrhunske prevode

Špela Sevšek Šramel in Miha Kragelj z nagrado (foto: Jelka Kragelj)

Doc. dr. Žiga Zwitter na znanstvenem srečanju ForumAlpinum

Doc. dr. Žiga Zwitter je predstavil referat Alpe: zelene ali pisane? Od zgodnjenovoveškega do sodobnega odnosa do travnikov.